• By admin
  • Eylül 3, 2015

Bir Gezginin Seyahatinden: HİNDİSTAN

BİR GEZGİNİN SEYAHATİNDE YAŞAMAK İSTEYECEĞİ HER ŞEY BURADA VAR

Bir Gezginin Seyahatinden: HİNDİSTAN

Bir Gezginin Seyahatinden: HİNDİSTAN 1024 684 admin

Herkes gençliğinde en az bir kez Hindistan ve/veya Nepal seyahatine çıkmalı.

Bu ülkede; ‘Altı farklı ana dine’ mensup, ‘onsekiz farklı ana dili’ ve ‘1600 diyalekti’ konuşan pek çok değişik ‘ırk grubu’ bir arada yaşıyor. Bu ülke; Bir milyara yaklaşan nüfusu, inanılmaz dinamizmi ve zengin kültürü ile bir gezgini kolaylıkla kendisine bağlayabilir.
Bozuk yol koşulları ve kötü araç kullanımı nedeniyle, Hindistan’da kara yolculuğu riskli ve tehlikeli olabilir.

Ben Hindistan’ı çok severim ve herkese gençliğinde en az bir kez Hindistan ve/veya Nepal seyahati öneririm. Hindistan, hem motosiklet ile tur yapmak hem de fotoğraf çekmek açısından son derece uygun ve ilginçliklerle dolu bir ülke… Her yer o kadar renkli ve ilginç ki, bu büyük ülkede insan hiç sıkılmadan aylarca gezebilir, fotoğraf çekebilir.

Aşırı kalabalık bu ülkede kendi aracınıza sahip olmak işinizi kolaylaştırır. Kalabalık, aşırı sıcak, bilet kuyruğunda uzun ve çileli bekleyişlerden kurtulmak gibi.

Normalde olduğunuzdan en az iki kat daha dikkatli olunuz

‘Altı farklı ana dine’ mensup, ‘onsekiz farklı ana dili’ ve ‘1600 diyalekti’ konuşan pek çok değişik ‘ırk grubu’nun bir arada yaşadığı, bir milyara yaklaşan nüfusu ile Hindistan, inanılmaz dinamizmi ve zengin kültürü ile bir gezgini kolaylıkla kendisine bağlayabilir ve dış dünyayı unutturabilir.

Hemen her gün Hindistan’ın herhangi bir yerinde bir festivale rastlamak olası. Özellikle büyük festivallerden birine denk gelecek şekilde kendinizi ayarlayabilirseniz, işte o zaman bu zengin mozaiğin tadını fazlasıyla çıkartabilirsiniz. 

Hindistan’da karayolu üzerinde kendi aracınızla seyahat etmeyi düşünüyorsanız, bütün rehber kitaplardaki şu uyarıyı asla aklınızdan çıkarmayın; “Bozuk yol koşulları ve kötü araç kullanımı nedeniyle, Hindistan’da kara yolculuğu riskli ve tehlikeli olabilir.”

Bu uyarı sonuna kadar haklı olmakla birlikte, motosiklet üzerinde belirli bir tecrübeniz varsa ve böyle bir yolculuk yapmak istiyorsanız, sürüş güvenliğinizi artırmak ve normalde olduğunuzdan en az iki kat daha dikkatli davranmak koşuluyla, bunu yapamamak için bence hiçbir sebep yok.

Hemen her gün Hindistan’ın herhangi bir yerinde bir festivale rastlamak olası. Büyük festivallerden birine denk gelirseniz, bu zengin mozaiğin tadını çıkartabilirsiniz. 

Yeni baskı rehber bir kitap, isteklerinize göre bir rota

Motosiklet, Dünya’nın her yerinde olduğu gibi Hindular için de son derece sempatik bir araç ve tabii onunla seyahat edenler de. Bir ‘motorcu-gezgin’ olarak çoğu zaman sıcak bir şekilde karşılanıp, size yardım etmeye gönüllü birilerine rastlayabiliyorsunuz.

Benim seyahatlerimde de genelde böyle oldu ve her şey yolunda gitti. Hatta bir kadın ve bir erkek seyahat ediyorsanız, çoğu zaman işleriniz daha da kolaylaştırılıyor ve hızlandırılıyor. Gümrüklerde bile nispeten daha az bekletmeye ve yardımcı olmaya çalışıyor görevliler. 

Bir gezginin seyahatinde yaşamak isteyebileceği hemen hemen her şeye sahip olan Hindistan’a gitmeden önce, yapmanız gereken tek şey; ‘yeni baskı bir rehber kitap’ bulup iyice incelemek ve izleyeceğiniz rotayı kendi beklentileriniz ve istekleriniz doğrultusunda şekillendirmek.

Böylesi bir yolculuğu kendi motosikletinizle yapabileceğiniz gibi, Hindistan’ın büyük şehirlerinden birinden ‘1200-1500 usd’ arası bir fiyata satın alabileceğiniz meşhur Enfield’lardan biriyle de yapabilirsiniz, tabi ikinci el olanlarını çok daha ucuza alabilirsiniz.

Bir gezginin seyahatinde yaşamak isteyebileceği hemen hemen her şeye sahip olan Hindistan’a gitmeden önce, yapmanız gereken tek şey; ‘yeni baskı bir rehber kitap’ bulup iyice incelemek ve izleyeceğiniz rotayı kendi beklentileriniz ve istekleriniz doğrultusunda şekillendirmek. 

Türkiye’den motorunuza atlayın. İran, Pakistan ve Hindistan…

Eğer yeteri kadar zamanınız ve bütçeniz varsa, Türkiye’den motorunuza atlayıp, İran’ı ve Pakistan’ı geride bıraktıktan sonra Hindistan’a girip seyahatinizi sürdürebilirsiniz. Acil bir durumda ya da canınız istediğinde büyük bir havaalanından, rahatlıkla motorunuzu kargo olarak Türkiye’ye yollayabileceğinizi de aklınızın bir köşesinde bulundurursanız daha rahat ve güvenli seyahat edebilirsiniz.

Eğer daha az zamanınız varsa ve İran ve Pakistan’ı geçmek gözünüzde büyüyorsa, Türkiye’den motorla yola çıkmak yerine, uçakla Delhi’ye ya da Kalküta’ya gidebilirsiniz. Buradan Enfield bullet 350cc ya da 500cc’lik motorlardan bir tane satın alıp, zamanınızı istediğiniz şekilde değerlendirip, ülkeyi gezebilirsiniz. Geri dönmek istediğinizde ise, fazla uğraşmadan başka bir gezgine, daha düşük bir fiyata motorunuzu satıp, tekrar uçakla evinize dönebilirsiniz.

Bunların yanı sıra, lokal ulaşım araçlarını kullanarak da pekalâ Hindistan’ı dolu dolu gezebilir ve tadını çıkarabilirsiniz. Ancak imkânı olan herkese birkaç aylık motorla bir Hindistan gezisini kesinlikle tavsiye ederim. Ben kendi hesabıma ilk fırsatta bu büyük ülkenin henüz görmediğim coğrafyaları için geri dönmek istiyorum.

Hindistan gibi aşırı kalabalık bir ülkede kendi aracınıza sahip olmak çoğu yerde işinizi müthiş kolaylaştırabiliyor. Kalabalık, boğucu, rahatsız, aşırı sıcak tren ve otobüs yolculuklarından sizi kurtardığı gibi, bilet kuyruğunda uzun ve çileli bekleyişlerden de uzak tutuyor.

Kirlilik, sıcak, sefalet, fakirlik, her köşe başında sakatlar ve dilenciler, hastalıklar ve kalabalık. Bunlar, acemi bir turistin Hindistan’daki ilk günlerini cehenneme çevirebilir!

Hindistan tecrübeli gezgin için bile ilk anda şok etkisi yaratır

Hem de istediğiniz yerde durmak ve istediğiniz kadar kalmak gibi harika bir özgürlüğü de size sunuyor. Bütün bunları söylerken mekanik ve sürüş yeteneklerinizin belirli bir seviyenin üzerinde olduğunu kabul ediyorum elbette.

Bence karar vermeniz gereken tek şey, Hindistan’ın nerelerini, nasıl ve ne kadar süre yaşamak, deneyimlemek istiyorsunuz. Ondan sonra da, imkânlarınız ve beklentileriniz dahilinde güncel bir program çıkartıp ona göre hareket etmek en doğrusu olacaktır.

Hindistan, tecrübeli bir gezgin için bile ilk anda bir şok etkisi yaratır. Kirlilik, sıcak, sefalet, fakirlik, her köşe başında sakatlar ve dilenciler, ortalıkta kol gezen hastalıklar ve inanılmaz bir kalabalık. Bütün bunlar, hazırlıksız, acemi turistin Hindistan’daki ilk günlerini cehenneme çevirmek ve onu bir an önce kaçırtmak için fazlasıyla yeterlidir.

Akıllı bir gezgin ise hemen içinde bulunduğu koşullara uyum sağlamaya çalışır. Hindistan’ın tadını, ancak onu olduğu gibi kabul ederseniz ve kendinizibu duruma alıştırırsanız çıkarabilirsiniz.

Ancak akıllı bir gezgin, hemen içinde bulunduğu koşullara uyum sağlamaya çalışır. Hindistan’ın tadını, ancak onu olduğu gibi kabul ederseniz ve kendinizi bu duruma alıştırırsanız çıkarabilirsiniz. Tamamen kendine özgü iç dinamikleri ve kaotik sistemi içinde bir düzeni olan Hindistan, kendisine adapte olan herkese sonsuz güzelliklerini tattırır.

Müslümanların Muin-ud-din Chisti adlı sufi derviş anısına yaptıkları festival

Kabaca, Hindistan’da neler bulabileceğinize dair fikir vermek açısından, her bir ‘eyalet’te karşılaşabileceklerinizden biraz bahsetmek istiyorum.

* Jammu ve Kashmir’in batı bölgelerinden uzak kalmak kaydıyla, Ladakh’taki; Tibet Budizmini…

Sekizbin metrelik dağları…

Dünya’nın ikinci en yüksek araç kullanılabilen yolunu yaşayabilirsiniz…

* Himachal Pradesh’in muhteşem Budist manastırlarını…

Dharamsala’da Dalai Lama’nın bir konferansını izleyebilirsiniz…

* Penjab eyaletinde;

Amritsar’daki Altın Tapınak’ta Sih’lerin içten misafirperverliğini…

Bence karar vermeniz gereken tek şey, Hindistan’ın nerelerini, nasıl ve ne kadar süre yaşamak, deneyimlemek istiyorsunuz. Ondan sonra da, imkânlarınız ve beklentileriniz dahilinde güncel bir program çıkartıp ona göre hareket etmek en doğrusu olacaktır.

Hinduism ve Müslümanlığın birleşiminden Guru Nanak’ın 1500’lerde ortaya çıkardığı Sihism’i, tanıyabilirsiniz…

* Krallar’ın toprağı Rajastan eyaletinde;

Rajput’ların kahramanlık hikayelerini dinleyebilir…

Jaipur’un meşhur ‘Pembe Şehir’ini…

İlginç fil festivalini…

Ajmer’de müslümanların Muin-ud-din Chisti adlı sufi derviş anısına düzenledikleri büyük festivali…

Pushkar’ın inanılmaz kalabalık deve festivalini izleyebilir… Çöl şehirlerini gezebilir, deve safarilerine katılabilirsiniz…

Dünya’nın en güzel çayı Darjeeling’de. Sıkkım ve muhteşem manastırları…

* Uttar Pradesh eyaletinde;

İnanılmaz zıtlıkların birarada uyum içinde yaşadığı kalabalık Delhi şehrini…

Haridwar’daki ya da Allahabad’daki büyük Kumbh Mela festivaline gelen hacıları…

Muhteşem Taj Mahal’i…

Doğal parkları…

Fatehpur Sikri’deki hayalet şehri…

Kutsal şehir Varanasi’yi ve ghat’larında yıkanmaya gelen binlerce Hindu hacıyı görebilirsiniz…

* Madhya Pradesh eyaletinde;

Gwalior’un dev kalesini…

Krallar’ın toprağıRajastan eyaletinde Rajput’ların kahramanlık hikayelerini dinleyebilirsiniz; Jaipur’un meşhur ‘Pembe Şehir’ini; İlginç fil festivalini gezebilirsiniz.

Khajuraho’da 1000 yıllık erotik heykellerin bulunduğu tapınakları hayretle gezebilirsiniz…

* Batı Bengal eyaletinde;

Kaotik Kalküta şehrini…

Dünya’nın en güzel çaylarının üretildiği Darjeeling’i…

Küçük bir Budist krallık olan Sıkkım’ı ve muhteşem manastırlarını görebilirsiniz…

* Hindistan’ın kuzeydoğusunda yer alan 1995 yılına dek turizme kapalı tutulan Assam, Meghalaya ve Tripura eyaletlerine bugün artık girebilirsiniz.

Ancak, Arunachal Pradesh, Nagaland, Manipur ve Mizoram, politik düzensizlikten dolayı hâlâ ziyaret etmesi zor olan eyaletler…

Buddha’nın 2600 yıl önce altında aydınlandığı kutsal incir ağacı…

* Nüfusunun Yüzde 95’i Hindu olan Orissa eyaletinde;

Tamil Nadu eyaletinde Bengal Körfezi’nde denize girebilir; Kerala eyaletinde plajların tadını çıkarabilirsiniz. Karnataka eyaletinde; Bangalore’un sayısız publarındakendinizi kaybedebilirsiniz. 

Eski tapınakları ve kendine özgü mimarisini…

Puri’deki büyük araba festivalini takip edebilirsiniz…

* Hindistan’ın en az güvenli eyaletlerinden biri olan Bihar’da yalnız ve gece seyahat etmemeye özen göstererek, inanılmaz bozuk kara yoluna da iyice dikkat ederek;

Buddha’nın bundan 2600 yıl önce Bodh Gaya’da altında aydınlanmaya ulaştığı kutsal incir ağacını ve buradaki muhteşem tapınakları…

Dünya’nın en eski üniversitelerinden biri olan Nalanda Üniversitesi’nin kalıntılarını görebilirsiniz.

* Hindistan’ın en güneyinde yer alan Tamil Nadu eyaletinde;

Bengal Körfezi’nde denize girebilir…

Kendine özgü ‘karnatik müziği’ dinleyebilir…

Madras’ın harika restoranlarının, dükkanlarının ve zengin kültürel imkânlarının tadını çıkarabilirsiniz.

* Kerala eyaletinin; 1960’lardan beri popüler olan muhteşem plajlarının tadını çıkarabilirsiniz.

* Karnataka eyaletinde; Bangalore’un sayısız publarında kendinizi kaybedebilirsiniz.

Goa’nın çılgın yılbaşı partileri. Ahmedabad’daki sayısız camiler…

* Andra Pradesh eyaletinde; Hyderabad’ın kültürel aktivitelerinin, danslarının, ghazal gösterilerinin tadını çıkarabilirsiniz. 

* Maharashtra eyaletindeki, Hindistan’ın en büyük şehri Bombay’da, Hindistan’a ait her şeyi bulabilirsiniz.

* Goa’nın çılgın yılbaşı partilerine katılabilirsiniz.

* Hindistan’ın en zengin endüstri bölgesi olan Gujarat’taki Ahmedabad’ın sayısız camilerini gezebilir, uçurtma festivalini izleyebilirsiniz.

Sonuç olarak…

Hindistan’da, aradığınız şeyi mutlaka bir yerlerde bulabilirsiniz.

Yeter ki ön araştırmanızı iyi yapın ve kendinize yeteri kadar zaman verin…