Outdoor için ‘Beşi Bir Yerde’

Outdoor için ‘Beşi Bir Yerde’

Outdoor için ‘Beşi Bir Yerde’ 1024 684 admin

Dacia’nın yeni oyuncusu Jogger, SUV, Crossover, station, MPV ve  sedan gibi beş farklı gövdenin özelliklerini tek bir gövdede sunan, ayrıca kamp için aksesuarlarla da donatılabilen, ilginç bir otomobil. Dacia  bu araç için, “Hepsi Bir Araba” sloganını kullanıyor.

Hırant Kasapoğlu Yazdı


Şehirlerimiz her gün, bir öncekinden daha fazla kalabalık olmaya devam ediyor. Bu da sakinlik arayan bireyler için, kısa süreli de olsa doğaya kaçma dürtüsünü ortaya çıkarıyor. Göl kenarında, sahilde ya da dağda birkaç günlük bir kamp bataryalarımızı enerjiyle doldurup, daha sonra şehrin çılgın koşuşturmasına dönebilmek için şart. Şehirden uzaklaşırken, hobilerimizi de birlikte taşıyoruz. Bunun için kimimiz Pick-Up kamyonet, kimimiz karavan, Crawler, kimimiz ise SUV veya Crossover araçlarımızı kullanıyoruz. Otomotiv sektöründeki fiyat performans odaklı markalardan Dacia, Duster modelinden sonra, yine outdoor yaşama uygun modellerinden olan 7 koltuklu Jogger’i pazara sundu. 2022 sonunda Türkiye’ye gelen Jogger, 2023’ün ilk yarısında 140 HP’lik hibrit motor ve otomatik şanzımana da kavuşacak.

Peki Jogger’ı bir outdoor hobi aracı yapan özellikleri neler? Dacia markası, Jogger’ı Türkiye pazarında “Hepsi Bir Araba” sloganıyla tanıtıyor. Yani SUV, Crossover, Station, MPV, Sedan otomobillerin olumlu yönleri bir potada eritilip Jogger kalıbına dökülmüş, tıpkı beşi bir yerde gibi. Bu kadar çok kavram tek bir otomobilde buluşurken, üstelik bu, ekonomik bir fiyatla da birleşmiş. Teoride kulağa hoş geliyor. Geniş iç kabin, yüksek tavan, 7 koltuklu yapı, dışta araziye uyum sağlayan off-road eklentileri (çamurluk çevresi, marşpiye ve tampon altlarında ilave plastik kaplamalar) Jogger’ın öne çıkan özellikleri. Aracın tavan rayları ise modüler anlamda çok pratik. Gerektiğinde bir port-bagaj veya bisiklet taşıyıcısını bu raylara monte etmek mümkün. Taşıma özellikleri bununla sınırla değil. İç mekandaki arka iki sıra koltuğu yatırarak, 2 metreküpten fazla bir taşıma hacmi elde etmek mümkün.

Dacia’nın yeni oyuncusu Jogger, SUV, Crossover, station, MPV ve  sedan gibi beş farklı gövdenin özelliklerini tek bir gövdede sunan, ayrıca kamp için aksesuarlarla da donatılabilen, ilginç bir otomobil. Dacia  bu araç için, “Hepsi Bir Araba” sloganını kullanıyor.

Aracın ilk sürüşlerini gerçekleştirdiğimiz, Iğdır-Kars arasındaki bir kamp alanında, Jogger’e uygulanabilecek kamp ekipmanlarını da inceledik. Bunlardan en çok, aracın bagaj kapağından dışarı doğru uzanan çadır konsepti ilgimi çekti. Bunun haricinde, tavana kurulabilen ve merdivenle çıkılan başka bir çadır opsiyonu var. Ayrıca aracın içine, arka iki sıra koltuklar yatırılarak oluşturulan alana, tam boy bir mat sığabiliyor ve böylece 2 kişinin uyumasını sağlayacak geniş bir alan oluşuyor. Tüm bunların Dacia bayilerinden, aksesuar olarak satın alınabiliyor olmasıysa bir diğer olumlu yanı.

Jogger ilk etapta 1 litrelik, 3 silindirli, 110 HP’lik benzinli motorla ve 6 ileri oranlı manuel şanzımanla geldi. Aynı motorun 100 HP’lik LPG’li versiyonu da var. Nisan ayında ise hibrit ve otomatik vitesli versiyonu da gelecek.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Dacia Jogger 1.0 TCE 110 BG Motor: 999 cc; 3 silindir turbo benzin; Güç: 110 HP/5.000-5250 d/d; Maks. Tork: 200 Nm/2.900-3.500 d/d; Güç aktarımı: Önden çekiş, 6 ileri manuel şanzıman; U/G/Y: 4547/1848/1629 mm; Boş ağırlık: 1280 kg; Bagaj hacmi: 212/631/2085 lt: 0-100 km/s: 11,2 sn; Maks. hız: 183 km/s; Tüketim: 5,7 lt/100 km; CO2: 128 g/km.

Geniş iç kabin, yüksek tavan, 7 koltuklu yapı, dışta araziye uyum sağlayan Off-Road eklentileri (çamurluk çevresi, marşpiye ve tampon altlarında ilave plastik kaplamalar) Jogger’in öne çıkan özellikleri…