The Great Wild Life

Yivli Silahlar

Ethem Uçar'la Yivli Silahlar üzerine söyleşi

AYBENİZ ORHAN: Yivli silahlara merakınız ne zaman başladı?

ETHEM UÇAR: Dedem 1938’den 1970’e kadar memlekette bu işle uğraşmış. Tabi ben yetişemediğim için değişik atölyelerde başkalarının yanında öğrenerek bu işi yapmaya başladım. Yivli silah ve yivli dürbün yapımına tanıdığımız bir Alman ağabeyimiz sayesinde girdim. Yivli silahlar hakkında eski bilgilerim vardı 35 senedir bu işle uğraşıyorum. Yivli son zamanlarda ülkemizde yaygın olmaya başladı. Tabi yaygınlaştıktan sonra bazı ihtiyaçlar doğmaya başladı. İşte kırmızı dürbündür, ayaktır, optik malzemeler. Yasal olan ülkeler için gece görüşlü termal kameralar. Bizim ülkemizde yasak olduğu için kimse kullanamıyor. Biz tabi işimizi ona göre yaygınlaştırdık dürbün ve ayak işi yapıyoruz. Tüfekte getirdiğimiz oluyor, böyle devam ediyor.

A. ORHAN: Türkiye’de yivli silah sahibi olmak için neler gerekiyor?

E. UÇAR: Öncelikle Avcılık belgenizin ve yivsiz tüfeğinizin olması gerekiyor ona istinaden veriliyor. Daha sonra yivli tüfeğe sahip olmak istediğinizde 3250 lira devlet vergisi var onu yatırmanız gerekiyor. Makine kimyadan veya devir yapıp ikinci el olarak alabiliyorsunuz.

A. ORHAN: Artık her insanın evinde bu son dönemlerde küçükte olsa bir silah vardır. Peki, yivli silah toplayan özel koleksiyoncular var mıdır?

E. UÇAR: Türkiye’de 10 kişiyi geçmeyecek kadar az diyebilirim. Ama yivsiz silah ve eski silah koleksiyoncuları çok fazla var. Bizim tanımadığımız insanlarda var duyuyoruz. Eski tüfeklerle yivli tüfeklerin çok ayrıcalıklı olması lazım ki koleksiyon silahı olsun. Daha çok kullanılan tüfekler tercih ediliyor bunun için 20, 30 adet yivli tüfeği olan beraber ava gittiğim arkadaşlarım var. Ama yivsiz silahın koleksiyonu ülkemizde yapılıyor. Bende bir ara merak salmıştım ama bıktım tabi bu işin sonu olmadığını görünce bıraktım ve tüfekleri devrettim.

A. ORHAN: Bugün Avcılara yönelik çalışıyorsunuz. Burada hem yivli silah hem tamiri hem ayak hem de dürbün gibi işlerle avcıyı tamamen hazırlıyorsunuz ve ilk başta silahının çok daha donanımlı olması gerekir. Bunun için neler yapıyorsunuz?

E. UÇAR: Öncelikle kişinin silahı kullanacağı ava göre olması gerekiyor. Bir sürü kalibre var. İlk başta ava başlamadan uygun kalibreye karar vermesi gerekiyor. Şimdi domuz avında yakın mesafeden kullanacağınız bir silahı çok uzak mesafeli atış için kullanamıyorsunuz. Çünkü onun mühimmatı ona göre hayvanı delip geçebiliyor ama siz tabi değişik ağırlıkta fişekler kullanarak hem domuz hem teke avında nispeten tabi bunlar. Silahınızı kullanabiliyorsunuz. O da bizim ülkemizde şundan kaynaklanıyor çünkü iyi bir silah almak çok zor bir silahla her avı yapmak istiyor insanlar. Dürbünüm tek olsun, fazla para vermeyeyim, bu kadar vergi veriyorum silahım bir tane olsun diyebiliyorlar bunun içinde farklı mermi seçeneklerine yöneliyorlar. Mekanik mermi mühimmatı olayı da makine kimyanın elinde olduğu için böyle bir seçeneğimiz olmuyor ne getirse onu almak zorundasınız. Diğer açık, ülkeye kaçak olarak giren malzemeleri kullanırsanız suç işlemiş olursunuz. Bunun korkusuyla atılan mühimmatla hayvan ya yaralı gidiyor ya uzak mesafede istediğiniz gibi iş görmüyor ya mühimmat dürbüne adapte olamıyor çünkü bunlar hep birbirini tamamlayan şeyler. Silahın kalibresinin gücü, namlunun kalınlığı, kurşunun performansı hepsinin bir arada olması lazım ki siz ateş ettiğiniz hedefte grupman sağlayabilesiniz.

A. ORHAN: Peki ava gittiğinizde mesela silahınızda 7 mm bir silahınız var ve 7 mm bir silahın 3,4 tane kalibresi vardır mesela 150 gren 175 gren ve her defasında mermi değiştirdiğiniz zaman tekrar en baştan tüfeği sıfırlıyor musunuz?

E. UÇAR: Tabi burada çok bariz bir kaçıklık olmaz. Bir A4 kâğıdını vurursunuz onunla ama 500 metrede 700 metrede. 100 metrede a4 kâğıdını vuran ve ya atıyorum 10 cm hedefe atıyorsunuz 150 grenle tam orta merkeze ayarladınız eğer 180 grende 7,8 cm sağa vuruyorsa da ben bununla sadece domuz avı yaparım dersiniz. Bununda bir 700 metrede atış yapamazsınız çünkü orda ayırım geniştir o ayırımda 100 metrede 5 cm olan 700 metrede 35 cm bunun sağa yuvarlanması anlamına geliyor ve bu da hayvanın yaralı gitmesi anlamına geliyor. O yüzden her kalibrede silahın mutlaka sıfırlanması, bir işin kontrollü yapılması gerekiyor.

Röportajın devamını dergimizden okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar