The Great Wild Life

Kızıl Tiki

Kızıl Tilkilerin doğadaki en büyük düşmanları vaşaklardır, vaşak haricinde kurt, kartal ve puhu gibi düşmanları da oldukça fazladır.

Kızıl Tiki (Vulpes vulpes)

Kızıl tilki 70- 80 cm uzunluğa 40-50 cm boya sahip olup 7-10 kg arasında ağırlığındadır. Vücut yapısı olarak üst kısım kızıl alt kısım beyaz bacak araları ise siyah renge sahiptir. Genel olarak ülkemizde bu renkler hakimdir fakat bir çok coğrafyada çok farklı renklere sahip olan Tilkiler mevcuttur. Kızıl Tilkiler dünya üzerinde neredeyse her coğrafyada yaşama ayak uydurmuş canlılardır. Avrupa, Asya, Amerika, Afrika kıtalarında şehirlerde bile görünebilen vahşi ve yaban hayatı canlılarıdır. 19.yy başlarında İngilizlerin av hayvanı olarak Avustralya’ya götürmüş oldukları kızıl tilkiler orada çok hızlı yayılıp günümüze kadar yaşam sürdürmüşlerdir ve bu süre zarfında çok büyük ekolojik tehdit oluşturmuşlardır. Bu ülkenin birçok yerli küçük hayvanlarının neslinin tükenmesine sebep olmuşlardır.

Yaşam alanı olarak kendilerine her durumu olumlu yönde kullanabilirler. Ormanlarda , kırlarda, dağlık arazilerde  ve en çok sulak alanlarda yaşamayı tercih ederler, hatta günümüzde şehirlere çok yakın yerlerde yaşamak ile beraber sakin zamanlarda şehir içlerinde bile görülebilirler. Bu durumun en büyük sebepleri ise avlanabileceği birçok hayvanın olmasıdır. Örnek olarak ; fare , güvercin ve kuş türlerinin çok olması onları şehirlere göre yaşamayı öğretmiştir.


Kızıl tilkiler duyu organları son derece kuvvetli olan canlılardır. İnsanın duyamayacağı desibelde olan en küçük sesleri ve titreşimleri işitmeleri en büyük özelliklerinden biridir. Öyle ki kışın doğayı kar kapladığında kar altında gezen fareleri kulakları sayesinde yer tespiti yaparak üzerlerine sıçramak koşulu ile tek seferde yakalamak gerçekten büyüleyici ve izlemesi de bir o kadar keyiflidir. Bunun haricinde genel olarak geceleri aktif olan kızıl tilkiler kendilerinden küçük her türlü kemirgen memeli ve kuş türlerini avlayabilirler. Kızıl tilkiler kümes düşmanları olarak bilinirler özellikle kümes hayvanı olan tavukları avlamakta profesyonel olmuşlardır, buna örnek olarak kümes etrafında orayı koruyan bir bekçi köpeği var ise onun bile hareketlerini takip ederek kendisine önlem alır ve hedefine ulaşırlar.

            Kızıl tilkiler yılın neredeyse yarısından fazlasını yalnız geçirirler, yalnızlık çiftleşme dönemi yaklaşınca son bulur ve ülkemizde bu dönem ocak-şubat ayları arasındadır. Bu zaman dilimi içerisinde kendisine eş bulan Tilkiler çiftleşmeden sonra yaklaşık 2ay gebelik süresi başlar ve bu süreyi beraber geçirirler. Doğum zamanı yaklaşınca kendilerine yuva arayan Tilkiler, ağaç oyukları, yer altında bulunan çukurlar, kayaların arasında kalan açıklıklar ve mağaralar gibi birçok yeri kendilerine yuva olarak kabul edebilirler hatta toprağı kazarak kendilerine yuva bile yapabilirler. Gebelik sonrası 1-5 adet arası yavru doğumu gerçekleşir, yavrular doğumdan sonraki iki hafta boyunca kördürler, 6 haftaya kadar annesi tarafından emzirilen yavrular bu süreden sonra yuvadan dışarıya çıkabilirler ve annelerinden bağımsız olurlar. Çok hızlı gelişim gösteren tilkiler 10aylık olduktan sonra üreme erginliğine ulaşırlar. Bir yaşını doldurduktan sonra aileden ayrılan yavrular kendi yaşamlarını yalnız olarak sürdürmeye devam ederler. Tahmini yaşam süreleri ise 12-13 yıl civarlarındadır.

            Kızıl Tilkilerin doğadaki en büyük düşmanları Vaşaklardır, vaşak haricinde kurt, kartal ve puhu gibi düşmanları da oldukça fazladır. 

Benzer Yazılar