The Great Wild Life

Karia Yolu

Esmeri Alev Ekebaş Karia Yolu Datça Yarımadası Yürüyüş Ve Gezi Rehberi Kitabı Yazarı Altay Özcan İle Röportaj

RÖPORTAJ : HABER ESMERİ ALEV EKEBAŞ

FOTOGRAFLARI ÇEKEN :  ALTAY ÖZCAN

Karia Yolu Datça Yarımadası Yürüyüş Ve Gezi Rehberi Kitabı Yazarı Altay Özcan İle Röportaj

Karia Yolu kurucusu Altay Özcan, KARİA YOLU Bozburun Yarımadası Yürüyüş rotalarını anlattığı röportajımız çok ilgi görmüştü. İkinci kitabı Karia Yolu Datça Yarımadası Yürüyüş ve Gezi Rehberi kitabı ile ilgili röportaj yaptık. Karia Yolu kitapları serisi devam edecek…


Esmeri Alev EKEBAŞ: Sayın Altay ÖZCAN, kendinizden bahseder misiniz?

Altay ÖZCAN: Merhaba, ismim Altay Özcan . Aslen Trabzon’lu, doğma büyüme Ankara’lıyım. Son 10 yılımı Karia Yolu’na adamış biri olarak da fahri Muğla’lı sayılırım. Hacettepe Üniversitesinde Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünü okudum ama meslek olarak en kolay tabiriyle profesyonel turist rehberiyim. Uzmanlık alanım ise kültür rotaları diyebiliriz.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Son kitabınız ‘Karia Yolu, Datça Yarımadası Yürüyüş ve Gezi Rehberi’ kitabınız yayınlandı. Önemli bir kitap. Datça ile yolunuz ne zaman kesişti? Datça Yürüyüş ve Gezi Rehberi kitabınızı yazma fikri nasıl oluştu? Bu kitabınızı yazarken, kimler, hangi kurumlar destek oldu? Diğer kitabınız ve İngilizce yayınlanan kitabınızdan da kısaca bahseder misiniz?

Altay ÖZCAN: Datça ile yolum ilk kez 2008 yılında kesişti. Daha önce Datça yarımadasını görmeyi çok istemiştim fakat vakit olmadı. 2008 yılında iki arkadaşımla beraber deniz kanosu ile Çamlık koyundan yola çıkıp tüm yarımadayı kıyılardan takip edip, kamp yaparak gezmiştik. Sonraki yıl Yunus Özdemir’in de fikri ile Muğla bölgesinde Karia Yolu güzergahını araştırma fikri ile yollarımız sürekli kesişti. 2013 yılında projeyi tamamladığımızda tüm rotayı anlatan Karia Yolu isimli bir kitap yazmıştık. Fakat ilerleyen yıllarda biriken tecrübelerle bölgenin her bir bölgesinin daha özel bir ilgiyi hak ettiğini düşünerek, üç yıl önce ayrı kitaplar yapma fikri aklıma geldi. Ve kitabı, yürüyüş rotaları, bisiklet/araçla gezilebilir bir gezi güzergâhı, koşu rotaları ve alternatif yapılabilecek aktivitelerle de besledik.