The Great Wild Life

Denizin Tek Çiçeği Kum Zambağı

Zarafetin Yok Olan Ve Korunması Gereken Son Örneği Denizin Tek Çiçeği Kum Zambağı (Pancratium Maritimum)

Zarafetin Yok Olan Ve Korunması Gereken Son Örneği Denizin Tek Çiçeği Kum Zambağı (Pancratium Maritimum)                                                                                                                                             

 Değerli okurlarımız.

 Bildiğiniz gibi ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyada endemik türlerden olan ve koruma gerektiren bitki veya hayvan örneklerimizi de zaman içinde birlikte öğrenmeyi ve korumak için bilgilenmeyi tercih etmekteyiz. Bu sayımızda da birçok okurumuzun bilmediği bir çiçeğin, kum zambağının, alarm zilleri çalan tükenişini vurgulamaya çalıştık…

Kum zambağı (Pancratium maritimum), Nergisgiller (Amaryllidaceae) familyasına ait, kıyı kumullarında yetişen soğanlı ve çok yıllık bir bitki türüdür. Genişçe uzun şeritsi yapraklı, yaklaşık 40-45 cm boyunda, beyaz çiçekli bir bitki olup bir sap üzerindeki çiçek sayısı 3-15 adettir. Çiçeklenme zamanı Ağustos ve Ekim ayları arasındadır. Kumullar üzerinde zerafeti temsil eden beyaz görüntüsüyle hoş bir görüntü veren kum zambaklarının önemli özelliklerinden birisi de kuraklık ve tuzluluğa dayanması, çok sıcak havalarda dahi çiçek açması ve hiç su istememesidir. Biyolojik çeşitlilik açısından korunması gereken kum zambakları, çok rağbet gören bazı kozmetik ürünlerinin imalatında ve bazı tıbbi amaçlarla da (anti kanserojen etkili mamuller yapımında) kullanılmaktadır.Tüm Akdeniz ülkelerinde ve Karadeniz’in güney kıyılarında yetişir. Türün nesli tüm dünyada tehlike altındadır. Kum zambaklarına yönelik en önemli tehdit, öncelikle insanların bu çiçekleri çok fazla sayıda koparmaları, soğanlarını evlerinde veya bahçelerinde yetiştirmek üzere çıkartmaları ve kıyı bölgelerinde hızla yayılan yazlık konutların sayılarının sürekli olarak artmasının neden olduğu nüfus fazlalığı ve buna bağlı olarak gelişen çevre kirliliğidir.

Geçtiğimiz yıllarda Kum zambakları ile ilgili araştırmalar yapan bazı sivil kurumlar, ilgili resmi birimlere tüm bölgelerdeki kum zambaklarının etrafında koruma çitlerinin oluşturulması, plaja gelen ziyaretçilerin bilgilendirilmesi ve uyarılması amacıyla tanıtım panolarının dikilmesi ve bitkilerin yoğun olduğu alanlarda yönlendirmeli patika yolların oluşturulmasıyla ilgi öneriler götürmüşlerdir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü duyarlılık göstererek kum zambaklarının yoğun olduğu bölgelere ilgili bilgilendirme ve tanıtım tabelaları dikmiştir.

İNSANLAR ÇOK İYİ BİLMELİDİR Kİ, KUM ZAMBAKLARI SADECE BİR GÜN ÇİÇEKLİ KALABİLİR. ÜREMESİ İSE ÇİÇEKLERİN DİBİNDEKİ KAPSÜLÜN İÇİNDE OLUŞAN TOHUMLAR SAYESİNDE OLUR.

“YANİ KOPARILAN HER ÇİÇEK VEYA KUMDAN ÇIKARTILAN HER SOĞAN, DOĞADAN YOK OLAN YÜZLERCE KUM ZAMBAĞI DEMEKTİR”Kum zambaklarının korunması için en önce yapılması gereken iş bu bitkinin halka, tüm turizm işletmeleri ve otellere ve tüm S.T.K. lar ile kamu kurumlarına en iyi bir şekilde tanıtılarak bütün toplumun bu konuda bilinçlenmesini sağlamaktır. Kum zambakları dıştan gelecek tehditlere karşın kendilerini deve dikenlerinin içine gizledikleri bilinmektedir. Geçtiğimiz yıl deve dikenleriyle dolu alanın bu yıl tamamen bilinçsizce dikenlerden temizlendiği ve birçok kum zambağının da bu nedenle yok olduğu gözlenmiştir.

Bütün dünyada korunması gereken türler arasında adı geçen bu narin zambakların soğanlarının çıkartanlara bizim yasalarımıza göre 2019 yılı için 60.000 (Altmış bin T.L.) idari para cezası kesilmektedir. Ayrıca bu nadide bitkilerin Türkiye dışına çıkarılması da suç teşkil etmektedir.

   

Benzer Yazılar