The Great Wild Life

Datça, 6. Uluslararası Zurnazen Festivali İle Coştu

Datça, 6. Uluslararası Zurnazen Festivali İle Coştu

HABER: ESMERİ ALEV EKEBAŞ

FOTOĞRAFLAR: AHMET ASATEKİN

Datça, 6. Uluslararası Zurnazen Festivali İle Coştu.

Datça Cumhuriyet Meydanı, 22 zurna üstadının sahne alması ile coştu. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, 8 Eylül 2021 günü, Datça Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan Zurnazen Festivali Datça kısmını birlikte açıp izledi. Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar şunları ifade etti; “Bu etkinlikle birlikte kültür ve sanatın önemini bir kez daha anlıyoruz.  Festivali izledikten sonra vatandaşlarımızdan seneye tekrar Datça’da bu festivali izlemek istiyoruz gibi talepler gelecektir. Bu tür etkinliklerin ve kültürel zenginliklerin ilçemizde yaşatılması gerekiyor.. Uluslararası Zurna Zen Festivali’nin bir ayağını da Datça ilçesinde düzenleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün’e vatandaşlarımız adına bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi


Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün: ‘Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin kurulduğu andan itibaren bir sloganı var. Sevgi, hoşgörü ve güleryüz. İnsanlarımızın bir araya gelmesi. Zurnanın müthiş bir coğrafyası var. Biz de zurnayı birleştirici bir öge olarak görüyoruz. Bu nedenle zurnayı bir festival ile yaşatmak ve yaşamak doğru olur diye düşünerek bu festivale başladık. 6.sını düzenlediğimiz Uluslararası Zurna Zen festivalimiz bu sene ‘Umut’ temasını kullanıyor. Umudumuzu canlı tutmamız gerekiyor. Mustafa Kemal Atatürk; ‘Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hayatım boyunca hiç umutsuz olmadım’ diyor. Bizimde umutsuz olmaya hakkımız yok. Umut biziz, Umut beraberlikte umut muhakkak surette en kısa sürede tekrar gelecek. Türkiye olması gereken yere kuruluş ilkelerine tekrar oturacak ve biz aydınlık bir Türkiye olarak muhasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmayı tekrar hedef olarak hep birlikte yürüyeceğiz. Tekrar hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum iyi eğlenceler diliyorum” dedi.Uluslararası ZurnaZen Festivali, 6 Eylül’de başladı. Dünya’nın farklı coğrafyalarında çok önemli bir enstrüman olan zurna, 6. Zurnazen Festivali ile yine dünyanın sanatçılarını Muğla’mızda buluşturdu.


Kültür, sanat, müzik, gelenek, görenek, bu festivalde halkımızla buluştu. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 6.’sı düzenlenen Uluslararası ZurnaZen Festivali, 6 Eylül 2021 günü başladı. Muğla’nın Menteşe, Marmaris, Datça ve Milas ilçelerinde düzenlenen ZurnaZen Festivali’nde, 22 zurna üstadı sahne aldı. ZurnaZen Festivali’nin Datça ayağında, Cumhuriyet Meydanı coştu, taştı. Konuk sanatçılardan Menteşe’de Sakiler, Marmaris’te Hüsnü Şenlendirici sahne aldı. Dünyanın tek Zurna Festivali Datça ayağı, 8 Eylül’de yapıldı. ZurnaZen Festivali’ne; 18’i Türk 4’ü yabancı, 22 zurna üstadı katıldı. 4 gün süren Uluslararası ZurnaZen Festivali’nin Sanat Yönetmenliğini Ünal Yürük yaptı. Festivale; Türkiye’den Adem Yılmaz, Ahmet Şevket Kaya, Ali Özer, Buğra Kutbay, Deniz Yıldız, Erman Çalgıcı, Ersin Sergen, Eyüp Girgin, Göksel Güçlü, Gürkan Girgin, Halil Çokyürekli, Ünal Yörük, Yılmaz Sergen, Barış Kop, Barış Cem Sungur, Halil Çeşmecioğlu, Kenan Berke Özer, Mert Can Oktay, Numar Barış Eriş, Sezgin Yaman, Tolga Akkaya, Ufuk Çağlar Yörük, Umur Mereç Öztürk ve Yunus Atış katıldı. Uluslararası ZurnaZen Festivali’ne; Abdi SULIMANOV Makedonya’dan, Demir KURTOV Bulgaristan’dan, Fagan ALASGAROV Azerbaycan’dan ve Manuel Sabate Benach İspanya’dan katıldı.