The Great Wild Life

Başka Bir Dünyaya İlk Adım

Başka Bir Dünyaya İlk Adım Evet evet, çocukluğumuzun bizi televizyon karşısına mıhlayan o deniz belgesellerinden bahsediyorum.

Başka Bir Dünyaya İlk Adım

Başka Bir Dünyaya İlk Adım Evet evet, çocukluğumuzun bizi televizyon karşısına mıhlayan o deniz belgesellerinden bahsediyorum. Hatırlarsanız, televizyonda gördüğümüz o en popüler görüntüler, evimize Kaptan Cousteau’nun belgeselleri ile girdi. Birçoğumuz henüz çocuk yaşta bu büyülü dünyaya neredeyse nefes almadan, hayaller kurarak katıldık. O zamanlar dalışın sadece profesyoneller tarafından yapıldığını sanıyor, günün birinde biz amatör dalgıçların da var olabileceği aklımıza gelmeden özenerek izliyorduk. Yıllar sonra, çocukluğumuzdaki o heyecan verici deneyimi hem de kendi denizlerimizde tatma şansını kulübümüzün çatısı altında gerçekleştirdik. Suya girdiğimiz ilk an hepimizin hissettiği duygu, bu büyülü dünyaya misafir olmanın getirdiği hazdı. Bu keyif, bir süre sonra vazgeçilmez bir tutkuya dönüştü. Şimdi biz de şehrin bizi tutsak ettiği zamanlardan çaldığımız “nefes alma anlarında” kendimizi suyun altında buluyoruz.

Korkudan Keşfe, Gerçek Bir Başarı Hikâyesi

Dostlarla birlikte keyifli bir bordum dalışının ortalarında tanıştık sevgili Artun ile. Kendisini suya bırakmadığını, sürekli teknede vakit geçirdiğini fark ettik. Akşam vakti, dalış sonrası sofraya kurulduk. Ruhumuz doygun, karnımız kurt gibi aç yemekleri beklerken, dalış hikâyelerini mezelere katık ettik. Sadece sofranın üzerindekilerle yetinmeyip sohbet ve kahkahanın da masalara servis edildiği bir Bodrum akşamında lafı alıverdik dilinin ucundan. Ağzında ıslattığı baklası “su fobisi” imiş sevgili Artun’un. Kara insanı olmasına rağmen “Aktif Balıkadamlar Spor Kulübü”müzün sosyal ortamından aldığı keyif nedeni ile diğer gezilerde de bizi yalnız bırakmadı. Fakat dostumuzun bu “kuru” hallerine gönlümüz razı olmadı tabii ki. Sonraları dalış hocamız Hagop Bahadıroğlu eşliğinde yüzmeyi öğrenerek su fobisinin üstesinden geldi. Artun’un bununla yetindiğini düşünebilirsiniz belki. Fakat bizim bu işin peşini bırakmaya niyetimiz yoktu. Zaten gönlünde olanı dillendirdik her karşılaşmamızda. Onu, dalışın başlangıç seviyesi olan CMAS 1 yıldız kursuna başlattık ve kulübün rehber hocası Giray Pultar’ın ellerine teslim ettik. Hemen sonra aldığı teorik ve pratik eğitimler sayesinde dalış hayatına başladı. Yakın zaman öncesine kadar denize adımını atmayan dostumuz şimdi arkadaşlarına dalış tecrübelerini büyük bir heyecan ile anlatıyor. Artık dalış sonrası, sofraların yeni hikâyeleri ve yeni kahkahaları var.

Benzer Yazılar