The Great Wild Life

Balık Sevdası

Denizlerimizin kutsal derinlikleri tasavvurlarımızın ötesinde ilişkinlerle dopdolu.

Balık Sevdası

Denizlerimizin kutsal derinlikleri tasavvurlarımızın ötesinde ilişkinlerle dopdolu.

İki hafta önce dibe takıldığını düşündüğümüz takım, yakalanmış bir Sinarit olup tekneye dönünce, bizde bir “dibe takılma takıntısı” oluştu. Denizlerimizin kutsal derinlikleri tasavvurlarımızın ötesinde ilişkinlerle dopdolu. Balıkların yeteneklileri bu tehlikeli parkur içeriğinde yüzebilme becerisi gösterirken, dip sürtmesi yapan biz oltacı tayfasının sinir uçları yukarıda bir makaraya/çıkrığa bağlı olmaktan öte değil. Takıldığı şey ne olursa olsun cırlayarak ses alarmı veren çıkrıklar diple aramızdaki tek diafon, tek kapı zili. Gerçekler, deniz dibi kirliliğini ve rezaletini işaret ederken, diğer taraftan, bu güne kadar tüm dip takılmalarının % 40 da yakalanan balıkların habercisi olmuş. Önce dibe taktık demiş daha sonra yakalanan balık sürprizi ile hep beraber o anin mutluluğuna ortak olmuşuz. Kafamız derinliklerin takıntılarına takılı bir vaziyette C. tesi öğleden sonra 14.00 de teknemize binip işe koyulduk. Günden geriye kalan saatlerde sinarit yakalama ihtimali düşük olunca hedefin ismi ilk defa çapariyle uskumru yakalayalım oldu. Öyle ya indir tüylü şeytanları derin sulara, al yiyemeyeceğin kadar baliği su üstüne. Çok balık yakalayacağımız garanti olduğu içinde daha sonradan bir manav edinip, kurtuluvermeli bu ülkenin vergi edebiyatından….!

Bu tur garantili balık öngörüsü yapan herkese muhalif olan “Kader” maalesef iş başında idi ve çapari balığından bize kılçık bile göstermedi. Hatta ispiyoncu Furuno Fish Finder bu sefer gıkını bile çıkarmadı. Derin sular nafile olunca hazır sığ sulara girmişken bir dip takımı indirip ucuna da canlı zargana montelendik ve tükenmiş balık hayallerimizi menemenle aldatmanın propagandası içerisinde iken çıkrıktan bir cırıltı koptu. Takımı elime aldığımda dibe takıldığını anladım. Tekneyi çevirip takımı kurtardığımız anda da kamışın ucu tanıdık bir balığın kafa vuruşlarıyla sarsılmaya başladı ve yine balık yakalamıştık. Balık sinaritti ve kilosu 7500 gr geldi. Mutlu takıntımız geri dönmüştü, üstelikte “Kadere” rağmen.

Akşam yemek masasının muhabbeti, ertesi günü kaç kere dibe takarsak 2 balık daha yakalarız Acaba’nın ” olmayana ergi metotlarını” türetmek oldu. Herkes daha çok dibe takılmanın senaryolarını geliştirirken Gün’de ufuktan pembe yanaklarını uzatmıştı bile… Hızla yükselen güneş pazar sabahını ilan ederken, teknede ihtiyar delikanlı arkadaşım ve benim dışında ki diğer 2 misafirim “uykuda dibe takılıp” kalmışlar ve de hayal kurmayı realiteye tercih etmişlerdi. Sıcak bir sonbahar günü olacağı sabah saat 06.30 netlik kazandı. İşimiz zargana yakalamak. Sevgili arkadaşımı zargana yakalamakta 11 e 1 pataklayınca eskiden yakaladığı trofe balıklarını artık anlatmaktan vaz geçti.

Benzer Yazılar