The Great Wild Life

Avcıların Yeni Gözdesi Deutsch Kurzhaar

Avcılık konusundaki bilgi ve tecrübeler, bir usta-çırak ilişkisi içerisinde ve günümüz şartlarında olabildiğince nesilden nesile aktarılarak devam etmektedir.

Avcıların Yeni Gözdesi Deutsch Kurzhaar

Avcılık konusundaki bilgi ve tecrübeler, bir usta-çırak ilişkisi içerisinde ve günümüz şartlarında olabildiğince nesilden nesile aktarılarak devam etmektedir. Babamın babasından öğrendiği tecrübe ve bilgiler ile babamızın da bize öğrettikleriyle elimizden geldiğince bu uğraşı aktif olarak sürdürmekteyiz. Bu uğraşı bir yaşam felsefesi olarak bize öğretildiği üzere- hem doğaya ve hayvanlara saygılı bir şekilde (elbette avcılık etiğine de uygun bir şekilde) elimizden geldiğince gerçekleştirerek, bizden sonraki nesillere de aktarmaya çalışmaktayız. Balıkesir ilinde yaşamakta olup, avcılık faaliyetini “Deutsch Kurzhaar” av köpekleriyle birlikte yapmaktayız. Biz bu avcılık uğraşıyla ilgilenirken, safkan Deutsch Kurzhaar av köpeği ırkını, ilk olarak ağabeyim Cihan Uçar ile tanıştıran değerli büyüğümüz Burak Kabakçı ağabeyimize teşekkürü bir borç bilirim.

Bu tanışmaya kadar yerli kuşçu köpekler, kırık ırklar ve diğer bilinen ırktaki köpekler ile faaliyet göstermekteydik. Bu tanışmayla, avcılığımızın bakış acısını değiştirecek denli bir (hem de kendimize uygun olan) av ırkı ve kanı bulmuş olmaktayız. Aile olarak biz çok amaçlı bir avcıyız; yani, yaptığımız avcılık tekdüze olan bir avcılık değil. Sezonun başlaması ile bıldırcın ve üveyikten başlayarak sezonun bitimi olan ördek ve domuz avcılığıyla devam etmekteyiz.

Bilindiği gibi, günümüz şartlarında her av türüne göre farklı av ırkı köpekleri edinip yetiştirmek hem zaman hem de ekonomik olarak güç bir iştir. Çeşitli yönleriyle birbirinden artı ve eksileri olan av köpeği ırkları arasından bizim bölgeye ve Anadolu’ya, özellikle de bizim yaptığımız avcılığa uygun bir ırk ile bu işi yapma kararı aldık. Bunun üzerine, bize en uygun ırk olan Deutsch Kurzhaar’ı benimseyerek üretimini ve yetiştiriciliğini yapmaya çalışmaktayız. Benim bu işi yapmamda yardımları ve desteği olan herkese teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım; onların tecrübe ve bilgilerinden yaralanarak ve kendime daha da bir şeyler katarak, sizlere bilgilerim doğrultusunda yardımcı olmaya çalışacağım. Öncelikle sizlerle, Deutsch Kurzhaar ırkının temel özelliklerinden başlayarak, genel av köpekleri ile ilgili temel itaat, aport, tüfek sesi, ferma, su eğitimi gibi olan konulardaki bilgi ve tecrübelerimi paylaşacağım. Köpeğimizi ava başlangıç ve sosyal yaşama nasıl hazırlanacağını elimden geldiğince ailemden ve bu işin üstatlarından olan Burak Kabakçı’dan aldığım bilgi ve tecrübeler doğrultusunda sizlere ileriki yazılarımda aktarmaya çalışacağım.

Teşekkürler, görüşmek üzere…

Benzer Yazılar